11.09.2015 Kampuksen Dynamo täyttää 20 vuotta
19.6.2019 13:52 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Kampuksen Dynamo täyttää 20 vuotta

11.09.2015

kady-logo300px.png

Kampuksen Dynamo täyttää tänään 20 vuotta. Seura perustettiin Jyväskylän Seminaarinmäen kampusalueella 11. syyskuuta 1995. Perustajajäseninä olivat Marko Laaksonen(ensimmäinen pj.), Jari Hoffren ja Jarkko Kandelin.

Dynamon ensimmäinen varsinainen toimintavuosi oli 1996, jonka päätteeksi seura vietiin yhdistysrekisteriin. Vuonna 1996 seura ilmoittautui yhdellä edustusjoukkueella Palloliiton Keski-Suomen piirin jalkapallon VI divisioonaan.

Jalkapallojaosto on toiminut yhtäjaksoisesti viimeiset 20 vuotta, joiden kuluessa seura on laajentanut toimintasädettään yliopiston kampuksilta koko Jyväskylän väen omaksi seuraksi ja Keski-Suomen futsalin lippulaivaksi. KaDy:n historiasta julkisesti saatavana olevaa lisätietoa löytyy Matias "Madsen" Juvosen vuonna 2013 valmistuneesta maisterintutkielmasta.

Vaikka "salijalkapalloa" seuran puitteissa ja nimissä pelattiin eri tahoilla jo vuodesta 1996, KaDyn virallinen futsaltoiminta alkoi vasta syksyllä 2002. KaDy Futsalin 10-vuotista historiaa juhlistettiin syksyllä 2012 pelatun KaDy–SoFo-liigaottelun yhteydessä.

Lauantaina 26.9. jalkapallokauden päätyttyä seura juhlii syntymäpäiväänsä näytösottelun (Palokan liikuntapuisto klo 17:00), saunan, ruoan ja juoman merkeissä. Tällä kertaa juhlan keskiössä ovat seuran jalkapallopuolen legendat ja nykypelaajat, mutta futsalissa kunnostautuneita dynamolaisiakin on mukana.

Paljon onnea aikuisen ikään ehtineelle Kampuksen Dynamolle!


   
Lisää uutisia
Kampuksen Dynamo ry
«  Marraskuu   »
Kategoriat