Kampuksen Dynamon päälajiksi painottuu jatkossa futsal
13.1.2021 18:37 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Mikko Kytölä on monen pienen palloilijan idoli

KADY KESKITTYY FUTSALIIN JATKOSSA

Holstin Dynamon nimellä toimiva junioreiden jalkapallojaosto organisoituu uudelleen

Kampuksen Dynamo Ry eli KaDy on päättänyt keskittyä jatkossa futsaltoimintaan. Päätöksen seurauksena seuran alla vuodesta 2016 toiminut jalkapallotoiminta Holstin Dynamo organisoidaan uudelleen. Holstin Dynamo käy kevään aikana läpi eri malleja organisoitumiselle. Holstin Dynamon taustahenkilöt selvittävät mahdollisuudet jatkaa toimintaa yhteistyössä alueen muiden seurojen kanssa vaihtoehtona oman seuran perustamiselle. KaDyn jalkapallotoiminnaksi jää perinteikäs miesten joukkue, joka pelaa kuutosdivisioonaa.

Yhteistyö HoDyn ja KaDyn välillä vanhassa muodossaan päättyy tämän vuoden kuluessa hyvässä hengessä ja jatkuu uusimuotoisena futsalin parissa.

"Olemme olleet tyytyväisiä yhteiseen aikaamme Holstin Dynamon kanssa, mutta KaDyn tiivistäessä toimintaansa futsal-puolelle, on katsottu aiheelliseksi uudet toimintatavat jatkossa. Olemme saaneet seurata HoDyn toimintaa keskisuomalaisen juniorijalkapallon eteen omalla konseptillaan ja toivotammekin erittäin hyvää jatkoa Holstin Dynamolle uusissa puitteissa, mitkä ne sitten kinä ovatkaan”, toteaa Bubi Tuomala, Kampuksen Dynamon hallituksen jäsen.

”Toivomme, että irrottamalla Holstin Dynamo seurasta KaDyn futsal-toimintaan saadaan enemmän junioreita yli seurarajojen. Olemme jalkapallotoiminnan jatkamisessa avoimia eri vaihtoehdoille ja valmiita keskustelemaan alueen eri seurojen kanssa yhteistyömalleista, joilla HoDyn toimintaa jatketaan ja kehitetään seuraavalle portaalle”, tiivistää Holstin Dynamon toiminnasta vastaava Pishkoh Yari.

Kampuksen Dynamon painopistelaji futsal kehittyy erikoisseurassa entisestään. Parhaillaan työstetään futsalin valmennuslinjausta, seura suorittaa laatujärjestelmää ja KaDy pääsee osallistumaan Palloliiton seuravalmennukseen ensimmäisenä futsalseurana Suomessa.


   
Lisää uutisia
Kampuksen Dynamo ry
«  Tammikuu   »
Kategoriat