Maireat sopimusuutiset saavat jatkoa: kaiken kokenut viisinkertainen Suomen mestari Mikko “Komik” Kytölä jatkaa Kampuksen Dynamossa. Ilon ja onnen päivä!
Tänään keskiviikkona julkaistava sopimusuutinen koskee erityisesti pelaamista kaudella 2023–2024. Neuvotteilla on samalla myös Kytölän rooli miesten edustusjoukkueen valmennustiimissä, jossa hän suurella todennäköisyydellä jatkaa.
KaDyn preseason-harjoituskausi alkaa virallisesti tänään lajitreenillä. Toki lihaskunto- ja muita fysiikkajuttuja on jo aloiteltu, kun edellisen liigakauden päättymisestä ja Torniossa alkaneista mestaruusjuhlista on nyt kulunut kokonainen, levon- ja palautuksentäyteinen kuukausi.
- Kiva päästä taas kuukauden tauon jälkeen “siirtelemään” Monnarille. Joukkue alkaa muodostua pikku hiljaa, ja heinäkuun aikana päästään uutisoimaankin mukavia pelaajasopimuksia. Kuten joka vuosi, taas vaihtuu meillä osa pelaajistosta. Mutta siihen on jo totuttu ja kasvettu kaikki nämä vuodet, ja viisi kertaa peräkkäin uusiutunut miehistö on päättänyt kautensa kultajuhliin, Kytölä muistuttaa.
- Oma pelaamiseni riippuu pitkälti joukkueen tarpeista ja siitä, millainen valmennusryhmä saadaan rakennettua. Henkilökohtaista paloa parketille tietenkin vielä löytyy, Kytölä kertoo.
- Tällä kaudella yksi keskeinen teemamme on varmasti nuorien pelaajien kehittäminen ja kouliminen kohti liigan eliittitasoa taidollisesti, fyysisesti ja taktillisesti, pelaaja-valmentajan tuplaroolissa todennäköisesti jatkava Kytölä tuumii.
- Samaan aikaan emme tingi kilpailullisista tavoitteista lainkaan; jokaista peliä ja jokaista vastustajaamme lähdemme ensisijaisesti voittamaan kuten aina ennenkin. Hienoa, että Mestarien Liigan lohkossa saadaan aloittaa samalta viivalta muiden joukkueiden kanssa, nollasta pisteestä, Kytölä päättää.
Myös seuran ja liigajoukkueen johdossa töitä paiskivat taustahenkilöt ovat tyytyväisiä arvokkaasta jatkosopimuksesta.
- On hienoa, että Mikko jatkaa valovoimaista pelaajauraansa. Muutamista takaiskuista ja loukkaantumisista huolimatta hän on yhä Suomen eliittiä tässä lajissa, seuran puheenjohtaja Samu Kytölä iloitsee.
- Nuoremmat pelaajat tulevat alkavalla kaudella oppimaan Mikolta todella paljon sekä parketilla että taktiikkataulun äärellä. Valmennustiimit sekä miesten että naisten liigajoukkueille ovat nyt työn alla ja niistä tulee erittäin osaavat ja ammattitaitoiset. Toki Kampuksen Dynamon nimi ja maineikas historia tähän velvoittavatkin, sanoo S. Kytölä.
- Mikko on paitsi loistava pelaaja ja valmentaja, myös hieno ihminen ja esikuva koko futsalia harrastavalle maailmalle. Hänet tunnetaan ja häntä arvostetaan Italian lisäksi kansainvälisesti lajipiireissä, S. Kytölä päättää.
Kampuksen Dynamon taival UEFA:n futsalin Mestarien Liigassa alkaa joko tuttuun tapaan Preliminary Roundilta 22.–27.8. tai – mikäli ranking-pisteet siihen riittävät – suoraan 32 parhaan joukkueen Main Roundilta 24.–29.10. Kampuksen Dynamo ei ole hakenut kummankaan kierroksen isännyyttä, vaan lähtee viidettä kertaa Eurooppaan tien päälle.
24 parhaiten rankattua Champions Leagueen osallistuvaa seurajoukkuetta pääsevät suoraan Main Roundille; loput karsivat kahdeksasta paikasta. Viime kaudella KaDyn ranking oli 25., eli yhden sijan päässä suorasta Main Round -paikasta. UEFA tiedottaa rankinglistauksen ja osallistuvat joukkueet kesä-heinäkuun taitteessa kun viimeiset kansalliset mestarit huippusarjoista ovat selvinneet. Lohkoarvonnat suoritetaan ke 5.7. UEFA:n päämajassa Nyonissa.
Mikko Kytölä (s. 1984)
Lue myös: toukokuun juttu Palloliiton kotisivuilta