la 20.2.2021
Miesten Futsal-Liiga
16.00
Tesoman palloiluhalli
PP-70 – KaDy 2–7 (2–2)
Maalit:
PP-70: Jussi Rasva 2
KaDy: Lassi Lintula 2, Tero Intala 3, Ossi Kivipuro, Juho Väinälä
Miesten Futsal-Liiga: KaDy vierasvoitolla sarjakärkeen
Kampuksen Dynamo oli pahasti vajaamiehisenäkin tyly vieras PP-70:lle Tesomalla miesten Futsal-Liigan alkuillan kamppailussa. Tauolle mentiin vielä 2–2-tasatilanteessa, mutta toisella puoliajalla KaDy nakutteli selkeät voittolukemat.
Koko kevään poissaolojen riivaamalla rosterilla toimeen tullut KaDy joutui lähtemään otteluun vain yhdellä vaihtopelaajalla, kun Henri Louste jätti vierasreissun väliin varotoimenpiteenä. Sarjajumbo PP-70:n putoaminen Ykköseen oli enää sinettiä vaille, mutta tamperelaiset laittoivat vielä taistellen kaiken peliin.
Yhtä vaihtomiestä pyörittänyt KaDy hallitsi avauspuoliaikaa melko selvästi ja meni johtoon Lassi Lintulan ja Tero Intalan maaleilla. Viimeisellä minuutilla KaDy nukahti kuitenkin pahemman kerran: PP-70:n Jussi Rasva laukoi kaksi upeaa osumaa 12 sekunnin välein ja tauolle mentiin hieman yllättäen tasalukemissa.
Toisella puoliajalla KaDy jauhoi ja laukoi kärsivällisesti kohti Miska Jurvan vartioimaa PP-maalia. Hallinta ja yritys palkittiin viidellä osumalla, joiden turvin Dynamo surffasi leveään 2–7-vierasvoittoon.
PP-70:ssä liigauransa 2014 aloittanut nykyinen KaDyn maajoukkuepelaaja Tero Intala kirjautti lauantaina tehot 3 + 3 ex-seuraansa vastaan. Keskiviikon ottelussa Riemua vastan hattutempun tehnyt velipoika Jere Intala (myös ex-PP-70-pelaaja) säesti vahvalla pivotpelaamisella ilman tehomerkintöjä; Lassi Lintula kengitti tehot 2 + 2.
Hattutempun laukoneen Tero Intalan aatoksia ottelusta:
– Pienellä kokoonpanolla lähdettiin matkaan, ja ainoana minimitavoitteena tänään lähdettiin hakemaan kolme pistettä. Peli oli suurimmalta osin ihan hyvin hallinnassamme, mutta ensimmäisen puoliajan viimeiset minuutit oli meiltä vähän heikompaa tekemistä. Rasvan Jussi pääsi sitten viimeistelemään kaksi nättiä maalia ja toi PP:n tasoihin, Intala kertaa.
– Toisella puoliajalla loimme paikkoja aika tukun; tarpeeksi monta että niistä muutama meni sitten maaliinkin. Ossin (Kivipuro) 2–3-johtomaali oli tärkeä ja vapauttava; loppupeli oli melko ehjä ja hyvä suoritus, Tero Intala pohtii.
– Ainahan se harmittaa nähdä, että kasvattajaseura (PP-70) häviää ja putoaa liigasta. Siinä oli liigajoukkueella monta ihan hyvää kautta, mutta pudotuspelit jäivät nipin napin saavuttamatta. Toivotaan että saavat Ykköseen hyvän joukkueen kasaan, ja ehkä PP nähdään vielä liigakartallakin, vajaat kolme liigakautta molemmissa joukkueissa (ja yhden Akaassa) pelannut Intala päättää.
Tappiolla Peli-Pojat-70:n suora putoaminen Futsal-Ykköseen seitsemän liigakauden jälkeen sai lopullisen sinettinsä. Useita kertoja pudotuspelien kynnykselle, liigan runkosarjan sijalle 9. yltänyt PP-70 hakee nyt vauhtia alemmalta sarjatasolta. KaDyssa PP:n kasvatteja on vuosien varrella nähty Intalan veljesten lisäksi Sergei Korsunov (2016–20) ja Joona Valkama (2018–19).
KaDy nousi vierasvoitolla hetkeksi sarjakärkeen, mutta perässä olevilla FC Kemillä, GFT:llä ja ToPV:lla on 3–4 ottelua vähemmän pelattuna, joten punamustat saavat onnistua toden teolla pitääkseen asemansa kärkikamppailussa.
Pääset tästä Palloliiton tulospalveluun
Seuraava ottelu:
la 27.2. klo 13.00
Jyväskylän monitoimitalo, Ässä-Areena
KaDy – HIFK FS
Kuvat: Anu Kangas
3' | Maali | Lintula Lassi |
12' | Maali | Intala Tero |
19' | Maali | Rasva Jussi |
19' | Maali | Rasva Jussi |
25' | Maali | Kivipuro Ossi |
29' | Maali | Intala Tero |
34' | Maali | Väinälä Juho |
35' | Maali | Lintula Lassi |
39' | Maali | Intala Tero |