Ennakko: KaDyn miehet lauantaina Espoon Matinkylään
KaDy Edustus miehetJulkaistu: 11.10.2024 22.33

Ennakko: KaDyn miehet lauantaina Espoon Matinkylään

Miesten Futsal-Liigaa

la 12.10.2024

Miesten Futsal-Liigaa, runkosarjan kierros 2/22

Golden Futsal Team – Kampuksen Dynamo

klo 14.00 Matinkylän liikuntahalli, Espoo

Tulokset, sarjataulukko ja tilastot Palloliiton Tulospalvelussa:

https://tulospalvelu.palloliitto.fi/category/FML!splfs2425/group/1/

Ennakot, raportit ja uutiset Kampuksen Dynamon kotisivuilla: https://www.kampuksendynamo.com/

Kampuksen Dynamon miehet matkustavat Espooseen lauantaina uuden liigakauden vierasavaukseen. Vastustaja ja paikkakunta ovat perin tuttuja, uutena tuttavuutena on Matinkylän uudenkarhea halli. GFT hävisi kotiavauksessaan, KaDy raapi tasurin Vieskaa vastaan.

Metrolla matsiin

Kampuksen Dynamon miehet matkustavat Espooseen lauantaina uuden liigakauden vierasavaukseen. Vastustaja GFT ja paikkakunta Espoo ovat kaikilta aiemmilta 15 liigakaudelta perin tuttuja, mutta uutena mausteena sopassa on Matinkylään valmistunut uudenkarhea liikuntahalli kauppakeskus Ison Omenan naapurissa. Ensimmäistä kertaa miesten Futsal-Liigan otteluun pääsee perille metrolla!



GFT romahti avauskierroksella, KaDy raapi tasurin

GFT hävisi kotiavauksessaan kovasti vahvistuneelle Mad Maxille rumin lukemin 2-9, KaDy puolestaan raapi 1-1-tasurin Vieskaa vastaan, mutta taipui jatkoajalla 1-4. Joka tapauksessa KaDyn sarja-avaus oli lupauksia herättävä, espoolaisilla katastrofi. “Kultaisten” maalit sarja-avauksessa tekivät Miika “Maagi” Hosio ja Albinot Bekaj, Dynamolta ÄSSÄ-Areenalla osui uusvanha peluri Santeri Paltamaa.

Liigahistoriassa tiukkia vääntöjä jo 15 vuoden ajan

Lauantaina lähdetään kuitenkin nollilta, ja GFT on KaDylle aina ollut kimurantti vastustaja. Yhteisiä liigavuosia on täydet 15 alkaen KaDyn debyyttikaudesta 2009-10. Voitot yhteiseltä liigataipaleelta ovat sopuisasti 18-18, tai jatkoajat mukaan lukien 23-22 Dynamon hyväksi.



KaDyn joukkue uusiutunut, debytantteja puoli pöytäkirjaa

Dynamossa debytoi pitkä rivi uusia pelureita Vieskaa vastaan. Yksi mielenkiintoisimmista on 18-vuotias, edellisessä U19-maajoukkueessa useita otteluita pelannut Samuel Vuohtoniemi, jolle ottelu oli ensimmäinen miesten pääsarjatasolla. Paltamaan lisäksi Tuomas Heikkilä (JoSePa-yhteistyön kautta) palasi KaDy-paitaan.

Joonas Manzo ja Vili Valkama ovat pelanneet useita liigaotteluita, mutta eivät aiemmin KaDyssa. Nuoret Lauri Haapamäki ja Oliver Paappanen debytoivat kokonaan miesten liigassa. Espoossa KaDyn kokoonpanossa saatetaan nähdä vielä aivan uusi pelaaja.

GFT:n kokeneempaa kaartia täydentää Paappanen Jr.

GFT:n riveistä katseet kääntyvät erityisesti kaiken nähneen “Maagi” Hosion ja joukkueen tukipilari Eetu Kaurian lisäksi Aaro Paappasen 17-vuotiaaseen pikkuveljeen Erno Paappaseen, josta on kovaa vauhtia kehittymässä pätevä pelimies.

Aloituspotku Matinkylän liikuntahallissa (Tynnyritie 2, metro Matinkylä) on klo 14.00 lauantaina. Ottelu näkyy tuttuun tapaan Ruutu+-palvelussa.

* * *

KaDy vs. GFT kautta aikojen (Liiga, pudotuspelit, Futsal Cup):

46 ottelua, 18 voittoa, 10 tasapeliä, 18 tappiota (maaliero 134–121)

Tasapelien jatkoaika- tai vm-kilpailuvoitot: KaDy 5, GFT 4.

Runkosarjapelit: KaDy 11 voittoa, GFT 18 voittoa, 1 tasapeli

Sarjapisteet 30 runkosarjan ottelusta: GFT 55 p., KaDy 34 p.

Pudotuspelit: KaDy 11 voittoa, GFT 4 voittoa

Pudotuspelisarjat: KaDy 4 voittoa, GFT 1 voitto

Cup: KaDy 1 voitto, GFT 0 voittoa

arkistokuvat: Kirsi Nummela

Futsalseura, Jyväskylä, Finland. KaDy pelaa miesten ja naisten Futsal-Liigaa. Miesten Suomen mestaruus 5 kertaa 2017-2023.